Google+
Home   Faculty

Faculty

 
Accilien, Romialde Science 6th grade
Alexander, Darlene World History and Civics
Alexis, Kerry ESE 7th grade specialist
Alume, Christy SVE teacher
Amatulli, Marie STEM, Yearbook, and Technology
Apollon, Marjorie Adv. Language Arts 1
Armstrong, Sarah Adv. Science 2
Artanis, Nikki Magnet Coordinator and Math Specialist
Avant, Arsenio Pre-Algebra 8th grade
Benjamin, Kamay Language Arts 7th grade
Bello, Raheela Sixth Grade Assistant Principal
Bennett, Michelle Adv. Language Arts 3
Binder, Terry Support Facilitator
Boyett, Heather Language Arts 8th grade
Brooks, Sherwood Reading 8th grade
Brown, Chiquila Civics
Butler, Cynthia I.M.T
Burke, Mike Support Facilitator
Byrd, Sandra 8th grade/Guidance Director
Carrero, Jacqueline ESOL
Caruso, Judy Reading 7th grade
Cephas, Christine Reading 7th grade
Celestin, Marc Language Arts 7th grade
Chatman, Marvin US History
Codling Dr., Janett Reading 8th grade
Dailey, Robbie Intensive Reading Teacher
Daniels, Lamar Math 1 and GEM 6
Davis, Kellee Literacy coach
Davis, Sherine 6th grade Guidance
Douglas, Janice Language Arts 7th grade
Erringer, Janelle Earth Science
Eubanks, Omar Physical Science
Feiler, Matt Physical Science and Computer Science
Fernandez, Melissa Reading 6th grade
Finkin, Janice Environmental Wellness
Gallego, Luz U.S. History
Gancitano, Linda Cooperative Games
Golembieski, Ronald Eighth Grade Assistant Principal
Gonzalez, Caylyn Physical Science and Biology Honors
Gouthro, Melissa Algebra and Geometry Honors
Grasso, Carla Reading 8th grade and Language Arts 8th grade
Grayson, Diane Advanced Reading
Harris, Ann Marie Language Arts 8th grade
Henderson, Maxine ESE
Herring, Sylvia Adv. Reading 6th grade
Hoover, Jennifer Fitness for Life
Houston, D.C., Cheri Life Science
Izurieta-Coronel, Priscilla Language Arts 8th grade
Johnson, Latoya World History
Johnson, Shlesa Biology Honors
Joseph, Ben Civics
Kanazeh, Norma World History
Katz, Yvette Media Specialist/Librarian Teacher
Lamboy, Danny 6th grade PE
Lampkin, Gwendolwyn Seventh Grade Assistant Principal
Lara, Rosalba Spanish
Matthews, Tanisha Language Arts 7th grade
Maxwell, Gia Language Arts 7th grade
Morton, Paul Band Director
Nabi, Chandra Media Clerk
Noizaire, Prisca Math 2
Ogden, Thomas Advanced US History
Orengo, Michael Advanced Language Arts
Pascatore, Patricia Advanced Science 1
Pastor, Ashley Algebra Honors
Penichet, Darcy US History/SVE fitness
Perkins, Natasha 8th grade Health
Piper, Amy, (Mr. Bates interim sub) Healthy Living
Prescott, Debbyann Math 1 and Pre-Algebra
Punzi, Kim Support Facilitator
Quirk, Cheryl 7th Grade Secretary
Rigdon, Angela Civics
Rivas, Michelle Earth Science
Rosen, Barbara ESE Secretary
Sherriff, Natasha 7th grade Reading
Smith, Rita Registrar
Soto, Wendy 7th grade Guidance Counselor
Stahura, Antonette Speech Therapy
Stanley, Ashley 8th grade secretary
Svezzese, Joanna Life Science
Thomas, Trevor Adv. Civics
Thompson, Kimberly Office Manager
Tinajero, Jeanine Budget Keeper/Bookkeeper
Tiru, Sarah Math 2
Turner, Carol Pre-Algebra
Turner, Debra Earth Science and Life Science
Vargas, Francisco Math 2
Vendryes, Kurt Microtech
Ventura, Barbara Guidance Data Specialist
Victory, Mekell Adv. Math 2
Vincent, Jean Advanced Math 1
Vitarelli, Robin 6th grade secretary
Walters, Nadia Reading 3
Weissmark, Marnie Support Facilitator
Wilcox, Francine Language Arts 3
Williams, Steven J. Principal
Zuluaga, Catherine World History